Vibe coding, AI-tullar och Ghibli-feber

av Uppdaterad 2025-04-11

Hej!

Hoppas det går bra med programmeringen! Det har hänt en hel del senaste veckorna: världen har drabbats av Ghibli-feber, Trump verkar räkna ut tullar med ChatGPT(!), och ett nytt uttryck för AI-stödd programmering: Vibe coding 🤠

I detta nyhetsbrev ⬇️

1. 🎨 OpenAI lanserar ny bildgenerator men internet vill ha Ghibli-stil

2. 🤖 AI + politik? Trumps tullar misstänks vara beräknade av en chattbot

3. 🌀 Vibe coding – senaste buzzwordet i Silicon valley

Kasta ett Öga - Tecknad serie skapad med GPT-4o

Tecknad serie genererad med GPT-4o (dock inte i Ghibli-stil)

🎨 OpenAI lanserar ny bildgenerator men internet vill ha Ghibli-stil

OpenAI släppte nyligen bildgenerering med GPT-4o i ChatGPT – och det tog inte lång tid innan AI-bilder i Studio Ghibli-stil tog över internet. Hayao Miyazaki som var med och grundade Studio Ghibli är känd för att spendera mycket tid på sina animationer och har kallat AI-genererad animation för ”insult to life itself”. Tidigare i veckan så hintade även OpenAI om att nästa version av deras AI-modell, GPT-5, bara är några månader bort.

🤖 AI + politik? Trumps tullar misstänks vara beräknade av en chattbot

Förra veckan presenterade Donald Trump sina nya tullar – och siffrorna såg… konstiga ut. Inom kort märkte ekonomer att metoden som använts matchade vad AI-verktyg som ChatGPT, Gemini och Claude rekommenderar när man ber om ett enkelt sätt att beräkna tullar. Om det är sant att Vita Huset använt AI för att fatta beslut om internationell handelspolitik är oklart – men det visar verkligen hur kraftfullt (och farligt) AI kan vara.

🌀 Vibe coding – senaste buzzwordet i Silicon valley

Det senaste buzzwordet i techvärlden är Vibe coding – ett uttryck som myntades i februari av AI-profilen Andrej Karpathy. Så vad är vibe coding? Det är när du låter AI skriva hela programmet åt dig, du klipper och klistrar koden tills den fungerar. Många gånger är det fullt av buggar, och du har dålig förståelse för hur programmet fungerar. Däremot kan det vara ett snabbt sätt att få fram en enkel första version av det du vill skapa. Ett av de hetaste verktygen för Vibe coding är svenska Lovable.

Det var allt för detta nyhetsbrev. Önskar dig en fortsatt härlig vecka!

/Tobias

Unga Programmerare håller kurser i programmering för barn och ungdomar. Unga Programmerare startades av studenter från Chalmers Tekniska Högskola.

Företagsinfo

Innovation Institute of Sweden AB
Box 2062, 116 74 Stockholm
Org.nr. 559290-7603

Följ oss